Csikós Béla VIII. -os fogalmazásából. „Én is választottam életcélt. Mérnök akarok lenni. Célom az, hogy a technika vívmányai…..
1942. ápr. 23.
„Itt állok az élet kapujában.
Kell-e a ma fiataljának életcél és van-e nekem életcélom?
Tanácsok annak, aki a helyemre ül.
Én azt hiszem, hogy ezermesterek nincsenek. Mindenhez érteni annyit jelent semmihez sem érteni. Ha az ember eredményt akar elérni, egész tehetségét egy vonalba kell terelnie, állítania. Ez az egy vonal pedig az életcél megvalósítása felé vezessen.
Mintha ósdi lenne ma életcélról beszélni. A világ tele van céltalan, ahogy-lehet emberekkel. Jelszavuk: „Majd lesz valahogy!” Ha van valami életcéljuk, hát az a megélhetés. Ide – oda vetődnek és végül elkallódnak.
Az ok nem az, hogy tehetségtelenek voltak, hanem az, az, hogy tehetségüket nem állították munkába. Nem volt életcéljuk. Az életcél az ember életének tartalma, ez tesz kiegyensúlyozottá bennünket. Apránkénti megvalósítása ezer boldogságot szül. Én, a mai ember boldogtalanságát céltalanságában látom.
Most tehát, mikor már nem tehetségünkön, hanem tehetségünkkel kell dolgoznunk, tűzzünk ki életcélt.
Általános életcél a munka legyen, mégpedig olyan munka, ami testi-lelki – lelki adottságainknak megfelel. Ma látunk embereket, akik kerülik a munkát. Ennek az oka rendszerint az, hogy nem jól választották meg életcéljukat és a munka, amit végezniük kell, nyűg a számukra. A ma sok embere akkor kezd élni, mikor letette a vakoló kanalat vagy mikor leitatta a főkönyvet. Az emberek csak este kezdenek élni. Ezek a megélhetést választották életcélul.
A ma fiataljának úgy kell irányítania életet, hogy munkája és lelke egy legyen, ember és műve egybeforrjon. Szeresse a munkáját, és abban élje ki egyéniségét.
Összefoglalva: a ma fiataljának is kell életcél, mert különben akármilyen tehetséges is, elkallódik.
Az életcél jelenti az élet tartalmát, de csak a a jól megválasztott, magunkhoz mént életcél jelenti ezt.
Én is választottam életcélt.
Mérnök akarok lenni.
Célom az, hogy a technika vívmányai minél több emberhez eljussanak.
Megváltani az emberek verejtéket, levenni a vállukról a megnyomorító munka egy részét.
Az embernek ne kelljen minden tehetségét a mindennapi kenyér megszerzésébe ölnie. Dolgozzon a gép is helyettünk. Legyen könnyebb és kényelmesebb az élet, hogy végre hozzá lehessen fogni a szellemi nyomor eloszlatásához is, amiről nem nagyon beszélhettünk addig, míg az emberek egy része odukban lakott és megrokkant a temérdek munkától.”
Tanácsok Dr. Csikós Béla Állami Díjas, nemzetközileg elismert tudóstól, többek között a FAM- Feszültség Alatti Munkavégzés módszerének és eszközeinek feltalálójától, aki 1942-ben, 19 évesen ezt írta annak a fiatalnak „aki a helyére ül” az iskolapadba.